Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Drawing 15538331



*

nr 1553 8331


Sigrid de Rougemont-Wahlström

(1888-1984), Sverige


Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sweden. Modell, signed with monogram. Image dimensions: 44x37 cm, outer dimensions including frame: 64x50,


DRAWING, Modell, Monogramsignerad. Bildmått: 44x37 cm, yttermått inklusive ram: 64x50 cm


Sigrid de Rougemont-Wahlström, Swedish painter, born 1888, dead 1984.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

500

Sold:

SEK 150

Auction date:

Monday July 31 2023
at 20:42:04


  • Bid history
Time Bidder Bid
26/7 13:22:55 1      100 kr
30/7 18:25:37 2      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Sigrid de Rougemont-Wahlström

Sigrid de Rougemont-Wahlström, Swedish painter, born 1888, dead 1984.

Read more about Sigrid de Rougemont-Wahlström
  • Läs mer...
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller modell svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr